ioc_images_0006_p28

Kaliteli Biranın Tadı Nasıl Anlaşılır?
Bunu öğrenmek için ufak bir test uygulamak gerekir. Bakalım bu test kaliteli birayı anlamak için işinize yarayacak mı?

  • Önce birayı dairesel bir hareketle hafifçe çalkalayın. Bunun nedeni biranın içindeki aromanın serbest kalması içindir.
  • Daha sonra aromayı koklayın. Belki kokusu bir fikir verebilir.
  • Ardından biradan bir yudum alarak gerçek tadını alabiliyorsunuz. Biranın tadını doğru bir şekilde almak için dilin bütün kısımlarında gezdirilmesi gerekir. Dilin ucundan aldığınız tat, dilin diğer kısımlardan aldığınız tat ile aynı değilse, yani ilk içişinizde ve sonraki içişlerinizde farklı tatlar alıyorsunuz o bira lezzetli biradır. İyi bira her içişinizde farklı lezzetler veren biradır.

ioc_images_0005_p29

Şarap Üretimi Nasıl Yapılır?
Süreç, hasattan sonra üzümlerin toplanmasıyla başlar. Bu üzümler hiç bekletilmeden tesislere götürülür. Özel olarak tasarlanmış tesislerde, işlenen üzümler gravity flow denilen sistem ile çelik ve maşa tanklarına dökülmektedir. Şaraplar da aynı şekilde fıçılara akarak bu işlemde pompa kullanılmaz. Böylece şaraplar kendilerine has, narin özelliklerinden bir şey kaybetmez. Tesislerdeki Ganimede, horizontal, meşe, vb. farklı türdeki tanklar sayesinde her şarap için farklı denemeler ve testler yapılarak en iyi sonuç elde edilmektedir.
Teknik açıdan son derece donanımlı ve gelişmiş laboratuvarlarda üretim aşamasından şişeleme sürecine geçişte gerekli olan temel değerlerin analizleri gerçekleştirilir. Böylece ayrı tanklardaki şarapların gelişimi izlenebilir. Şaraplar ısı kontrollü tanklarımızda dinlendirilmeye bırakıldıktan özel soğuk odalara alınır. Gelişmiş teknoloji ile şaraplarımız burada depolanarak şarap severlerin beğenilmesine sunulmak için depolanır.

ioc_images_0004_p30

İçkilere Göre Kadehler
Ayaklı Su Bardağı: Her Türlü şarap için uygundur.
Flüt Şampanya Kadehi: Şampanya ve gazlı şaraplar için uygundur.
Kırmızı Şarap Kadehi: Beyaz şarap kadehine göre hatları daha yuvarlaktır. Bu sayede kokusunu dışa vurur.
Beyaz Şarap Kadehi: Yudumlamak için daha uygundur.
Konyak Bardağı: Kısa ve dar yapısı sayesinde elleri ısıtır. Brandy, konyak, aperatif ve likör için uygundur.
Likör Bardağı: Tatlı şarapların ve likörlerin tadını daha da güzelleştirmek için tasarlanmıştır. Brandy, konyak, aperatif ve likör için uygundur.
Viski Bardağı: Az miktarda içki karışımları için uygundur.
Meşrubat Bardağı: Hafif alkollü içkiler ve karışımlar için uygundur. Cin tonik için uygundur.
Martini: Geniş ve derin olmayan bu bardak kokteyl bardağı olarak da kullanılmaktadır.

ioc_images_0003_p31

Akşamdan Kalma Olmamak İçin
Herkesin bildiği gibi alkol şişede durduğu gibi durmaz. Bu yüzden alkolü fazla kaçırdığınız akşamların ertesi günü sabah kalktığınızda kötü hissetmemek için bazı ipuçları:

-Karnınız açken alkol tüketmeyin.
İçki içmeden önce karnınızı mutlaka doyurun. Aç karnına içilen alkolün tadı da pek hoş olmaz. Çerez veya atıştırmalık da olsa mutlaka alkol tüketmeden önce bir şeyler yiyin. Ancak tıka basa da doymayın.

-Su iyi bir dostunuz olacaktır.
Su, midenin alkolden zarar görmesini engeller. Alkol tüketmeden önce ya da alkol tüketirken azar azar da olsa su içmeniz yararınıza olacaktır.

ioc_images_0002_p32

-İçkileri birbirine karıştırmayın.
İçmeye başlamadan önce hangi içkiyi içmek istediğinize karar verin. Şaraptan sonra rakı ya da biranın üstüne viski şeklinde alkol tüketmeyin. Ayrıca kırmızı şarap, brendi, şampanya, viski ve konyak gibi içkiler akşamdan kalma olasılığınızı arttırır. Bu içkileri dikkatli tüketin.

-Şekerden uzak durun.
Alkol tüketirken midenizi en çok etkileyen şekerli içeceklerdir. Şeker alkolün etkisini arttırır. Bu yüzden şekerli içecekleri dikkatli tüketin.

-Alkolden Sonra
Fazla alkol tükettikten sonra hemen uyumayın. Mümkünse mutlaka bir kahve tüketin. Kesinlikle sırt üstü yatmayın. Başınız dönüyorsa gözlerinizi açık tutmaya çalışın ve tuvalet yolunu kollayın.
ioc_images_0001_p33

-Hafif Kahvaltı
Eğlenceli ama zor bir gecenin ardından sabaha uyandığınız zaman karnınız ne kadar aç olursa olsun hafif yiyecekler yiyin. Şekerli gıdalardan uzak durun. Yoksa bir anda tekrar dün geceki gibi hissedebilirsiniz. Sevdiğiniz şekerli gıdaları ve çikolataları bir başka güne saklayın.

-Su iyi bir dost.
Hala ayılmadıysanız ılık bir duş iyi gelecektir. Vücudunuza değen su, kendinize gelmenizde yardımcı olacaktır.

-Temiz Hava
Kötü hissetmenize aldırmayın. Kendinizi toparlayın ve temiz havaya doğru yol alın. Daha iyi hissediyorsanız dışarı çıkmak daha iyi gelecektir. Ama dışarı çıkmazsanız bile temiz havaya mutlaka ulaşın.

In&Out Bar

İstanbul Taksim’in en hareketli ve gözde mekanlarından olan Nevizade’ye In&Out Bar ile daha farklı bakacaksınız. In&Out Bar’da canınız hiç sıkılmayacak, Nevizade’nin muhteşem atmosferini barındıran bu mekanda doyasıya eğlenip harika vakitler geçireceksiniz.
In&Out Bar, farklı şekillerde dizayn edilmiş 2 kat ve hoş bir terastan oluşmaktadır. Bu fiziki yapısı ile size en uygun ortamı sumayı hedefleyen In&Out Bar’da aradığınız sıcak ve samimi ortamı bulabilirsiniz. Birbirinden farklı konsept, parti ve müzik etkinliklerine ev sahipliği yapan In&Out Bar, müşterilerine birçok alanda organizasyon ve servis hizmetlerini vermektedir. Teras katından görülen eşsiz Nevizade manzarası ile size İstanbul’u hissettiren ve yaşatan In&Out Bar, aradığınız heyecanı size yaşatacak.

In&Out Bar, sadece müzik ve özel konsept etkinlikleri olarak hizmet vermemektedir. Müziğin ritmini, özel konsept partilerin keyfini yaşarken lezzetli ve kendine has menüsü ve kokteylleri ile de ufkunuzu genişletecek olan In&Out Bar, sizlere keyif veren bir deneyim yaşatacak. Nevizade manzarası ile size eşsiz anlar yaşatan In&Out Bar, servislerindeki hizmeti ile sıcacık sohbetlere ev sahipliği yapan mekanınız olacak. Burada keyifli içkilerin yanına leziz yemekler eşlik edecek, mekanımız özel etkinlikleri ile de gün içindeki yorgunluk ve stresle başa çıkmanızda size fayda sağlayacak.


★★★★★ (5/5)

Adı gibi in and out, burada müzik ve eğlence içeride ve dışarıda her yerde sabaha kadar devam ediyor. Sıcak şaraplarına bayılyıorum, shotlarına ise zaten bağımlıyım. Buraya ba-yı-lı-yo-rum ötesi yok :)

Zeyney Kasenci Ogrenci